12. hét – Beharangozó

San Francisco 49ers @ Green Bay Packers

2024.11.24. 22:25, Lambeau Field, Green Bay, Wisconsin

Régi ismerős érkezik a Lambeau Fieldre: a sok sérüléssel küszködő 49ers ellen az elmúlt években az alapszakaszban a csapat általában a pozitív, a rájátszásban a negatív oldalát mutatta. Érdekesség, hogy pár héttel ezelőttig a 49ers volt az a csapat, amelyik a legtöbb, egykori Packers-játékost alkalmazta, de azóta már elküldték a sérülések miatt igazolt Adrian Amost és Anders Carlsont.

Packers előzmények

Továbbra se lehet azzal vádolni a csapatot, hogy jól játszana, de a szezonnak még mindig abban a szakaszában járunk, ahol a győzelmek számítanak, ebből pedig szépen sikerült gyűjtögetni: a tavaly ilyenkori 4-6-os mérleghez képest a 7-3 komoly előrelépés. Továbbra is azt lehet mondani, hogy a playoffot illetően a saját kezében van a csapat sorsa: ha a nyerhető meccseket hozza, akkor nagy bravúrra sincs szükség. Ahol viszont mindenképp javulni kell, az a hatékonyság a red zone-ban: itt a liga utolsó harmadában található egyelőre a csapat.

Jordan Love a Bears ellen úgy tűnt, teljesen kiheverte sérüléseit, ezt magabiztos mozgása a zsebben, valamint a meccs végi futásai is jelezték. Ugyan egy csúnya interceptiont most is dobott, 11-re növelve idei számát (amivel többek között Patrick Mahomesszal holtversenyben vezeti a ligát), de azt az egy playt leszámítva a tavalyi év második felében mutatott játékát láthattuk tőle.

A futóknál Josh Jacobs sokadszor bizonyította, hogy jó döntés volt a legigazolása, kulcsszituációkban tudja a vállára venni a csapatot. Mögötte viszont egyre inkább Chris Brooks kap lehetőséget, a háttérbe szorítva a szezon elején jobban villogó Emanuel Wilsont, aki a Bears ellen mindössze három snapet volt a pályán.

Az elkapók közül Christian Watson emelkedett ki Chicagóban, míg Jayden Reedet kicsit kevesebbet látjuk, mint a szezon elején, és Romeo Doubsnak is csendesebb meccse volt. Ugyanakkor kifejezetten megnehezíti az ellenfelek dolgát, hogy bármelyikük bármikor villanhat. Ezt várnánk Dontayvion Wickstől is, aki kiválóan futja meg az útvonalait és szakad el védőjétől, de annyi labdát ejtett már el idén, hogy érezhetően csökkent a bizalom az irányában. Rajtuk kívül Bo Melton kaphat még szerepet, Malik Heath nem is aktív minden meccsen.

A tight endek közül Tucker Kraftnak is csendesebb hetei vannak, de várjuk tőle, hogy mikor villan ismét egy-egy nagy játékkal – talán épp a 49ers ellen. Ben Sims elfogadhatóan blokkol, néha labda is megy felé, többet nem igazán várunk tőle. John FitzPatrick pedig csak blokkolni van fent.

A támadófalban Jordan Morgant még legalább három hétig nélkülözni kell, így a kezdőötös megkérdőjelezhetetlenül a Rasheed Walker-Elgton Jenkins-Josh Myers-Sean Rhyan-Zach Tom kvintett, akik közül leginkább az utóbbi emelkedik ki, de a Bears ellen Walker is ligaelit számokat hozott passzblokkolásban. Mögöttük viszont nem nagyon van megbízható helyettes: IOL posztokra Jacob Monk, tackle-nek Andre Dillard állhat be, ha valakivel történik valami.

A védelemben a D-line továbbra is nagy csalódás. A pass rusherek közül ugyan Rashan Gary elkezdett végre életjeleket mutatni, az elmúlt három meccsen 10-szer gyakorolt nyomást az ellenfelek irányítóira, ami több, mint az első hat héten összesen, és a másodéves Brenton Cox is jól mutatkozott be, kis túlzással többet mutatott, mint az elcserélt Preston Smith egész szezonban, de az ellenfelek irányítói továbbra is túl sokszor fickándozhatnak szabadon. EDGE poszton Gary mellett várhatóan Kingsley Enagbare lesz a másik kezdő, Cox és az idén nagy csalódást keltő Lukas Van Ness rotálja majd őket, de alkalmanként Arron Mosby is felbukkanhat a pályán.

A fal belsejével is elégedetlenek lehetünk, elsősorban Kenny Clark játékával, aki nagyon messze van csúcsformájától – reméljük, lassan meggyógyul a lábujja, és újra a régi Clarkot látjuk majd. Mellette Devonte Wyatt és TJ Slaton van a legtöbbet a pályán, előbbi főleg passzok, utóbbi futások ellen. A Bears elleni meccs hőse, Karl Brooks is kap azért szerepet, Colby Wooden viszont akkor se biztos, hogy aktív lesz, ha felépül kisebb sérüléséből.

Aki viszont várhatóan inaktív lesz, az az eddig nagyon jó benyomást keltő újonc LB, Edgerrin Cooper, aki a szerdai edzésen sérült meg. Így várhatóan (a szintén csalódást keltő) Quay Walker mellett ismét Isaiac McDuffie és Eric Wilson lesz sokat a pályán, arra pedig még várni kell, hogy Ty’Ron Hopper a ST után a védelemben is megmutassa magát. A korábbi első körös Jamin Davis ott van a gyakorlócsapatban, de ő csúnyán megégett Washingtonban, kérdés, kap-e itt szerepet.

A cornerek közül Jaire Alexander túl korán tért vissza, szakadás van a hátsó térdszalagjában, amire rásérült, így 2-3 hétig várhatóan nélkülözni kell a játékát. A hiányában a Keisean Nixon (aki már hetek óta „előrelépett” a nickelback pozícióból) melletti másik kezdő Carrington Valentine lesz majd – Eric Stokes pedig sajnos úgy tűnik, soha nem lesz már a régi a két évvel ezelőtti rendkívül súlyos sérülése óta. Nagy gond esetén még Corey Ballentine és esetleg Robert Rochell is bevethető.

A safetyknél a Green Bay-i karrierje leggyengébb meccsén túl lévő Xavier McKinney és az újonc Evan Williams helye megkérdőjelezhetetlen, a másik újonc, Javon Bullard pedig inkább nickelbackként kaphat szerepet, hiszen itt sokkal jobban teljesít, mint safetyként.

A ST-ben nincs változás, Brandon McManus rúg a földről, a talán az egyik legalulértékeltebb játékosnak számító Daniel Whelan pedig kézből, a longsnapper pedig Matt Orzech. Visszahordásoknál Nixont és Reedet láthatjuk majd elsősorban, de Ballentine is feltűnhet.

49ers előzmények

Nincs jó formában a San Francisco-i csapat, ezt nyugodtan ki lehet jelenteni. Sőt, ezen a hétvégén tulajdonképp már a rájátszásért játszanak majd: vereség esetén ugyanis gyakorlatilag csak csoportgyőzelemmel juthatnának be a playoffba, de ehhez számukra nagyon szerencsés körbeverések szükségesek. Az sem segíti a helyzetüket, hogy a múlt héten az utolsó pillanatokban kaptak ki a Seahawkstól, ezzel a csoporton belüli mérlegük 1-3, ezért is állnak az NFC West utolsó helyén, a hasonlóan 5-5-ös mérleggel rendelkező Seahawks és Rams, valamint az eggyel többet nyerő Cardinals mögött. Nem véletlen, hogy egyre több olyan hangot is hallani, miszerint Kyle Shanahan vezetőedző állása sem sziklaszilárd.

Tetézi a gondjaikat, hogy a kezdő QB, Brock Purdy sem egészséges, a dobóvállával vannak gondok és nem is játszhat a héten. Brandon Allen helyettesíti majd, aki még 2016-ban került a ligába, a Broncosban, a Bengalsban és a 49ersben összesen 16 meccsen lépett pályára, ezeken 10 TD-t passzolt 6 interception mellett. Kezdőként összesen két győzelme van. A harmadik számú irányító pedig az a Joshua Dobbs, akinek korábban volt egy-két jó meccse, de aztán előjöttek a hiányosságai, és idén még egyszer se került a meccskeretbe se.

A futóposztra két hete visszatért idény eleji makacs Achilles-sérülése után Christian McCaffrey, de egyelőre még ő se nyerte vissza a régi formáját. Mindenesetre ezen a poszton így is kifejezetten erős a csapat, a váltótársai, Jordan Mason és Isaac Guerendo ugyanis jó benyomást keltettek az első hetekben. A negyedik számú futó már visszakerült a gyakorlócsapatba, de ő is ismerős lehet: Patrick Taylor több meccsen is pályára lépett a Packers színeiben.

Az elkapóknál már más a helyzet: Brandon Aiyuk eleve egész évre kidőlt, és Deebo Samuel is folyamatosan kisebb-nagyobb sérülésekkel küzd, és Jauan Jennings is hagyott ki meccset – volt egy pont, ahol az az újonc Ricky Pearsall volt a legegészségesebb elkapójuk, akit nyáron mellbe lőttek egy rablás során… Mindenesetre Samuel továbbra is veszélyes kettős fegyver, futásaira és elkapás utáni yardjaira is készülni kell, míg Jennings az egész liga egyik legjobb third down célpontja.

A tight endek közül George Kittle-t senkinek nem kell bemutatni – csakhogy ő se egészséges, az előző meccset kihagyta, és bár játszani akar, közel sincs 100%-os állapotban. Eric Saubert és Jake Tonges pedig közel se akkor név, mint ő.

A támadófalban az elit LT, Trent Williams a legnagyobb név – a változatosság kedvéért ő se 100%-os, bokasérüléssel küzd, kérdéses a játéka. A másik tackle, Colton McKivitz, valamint a fal belsejében Aaron Banks és Jake Brendel jó átlagot hoz, de kiemelkedik közül az újonc RG Dominick Puni, aki valósággal berobbant a ligába és kiszorította Spencer Burfordot. Ha viszont Williams nem tud játszani, akkor gondban lehetnek, a helyettese, Jaylon Moore ugyanis teljesen más szintet képvisel.

A védelemben is tapasztalható visszaesés a korábbi évekhez képest, ráadásul a legnagyobb sztár, Nick Bosa, megsérült a múlt héten, ő se játszhat a héten, és nélküle teljesen más arcát mutatja a defense, hiába számít jó névnek a pass rusherek közül Leonard Floyd vagy Yetur Gross-Matos. Ráadásul depth se nagyon van mögöttük.

A fal belsejében Maliek Collins és Jordan Elliot a két kezdő és a két Davis, Kalia és Khalil biztosít mélységet – nagy visszaesés ez a korábbi nevekhez képest (gondolunk csak pl. a távozó Arik Armsteadre, vagy a sérült Javon Hargrave-re), ami a mutatott játékon látszik.

A linebacker-sorban viszont ott lesz a másik nagy sztár, a posztján a liga talán legjobbjának tekinthető Fred Warner. Dre Greenlaw viszont továbbra sem játszhat, így Demetrius Flannigan-Fowles és az ex-Packer De’Vondre Campbell kap sok szerepet – utóbbi viszont messze van már csúcsformájától: idén már 11 elrontott szerelése van, ráadásul coverage-ben is nagyon gyengén teljesít (46 target, 40 elkapás).

A secondaryben a legnagyobb név, Charvarius Ward kétéves kislánya halála után a héten tért vissza a csapathoz, de játszani még nem fog. A hiányában a korábban több csapatnál, többek között a Packersnél is csúnyán megégett Isaac Yiadom és Deommodore Lenoir (aki viszont idén még nem engedett TD-t) volt a két kezdő, rajtuk kívül az újonc Renardo Green kapott szerepet, valamint az a Rock Ya-Sin, akinek az eddigi karrierjére a csalódás enyhe kifejezés. Ambry Thomas jöhetne még szóba, csakhogy ő IR-en van.

A safetyknél is hiányzik egy kezdő, Talanoa Hufanga, így csak hárman vannak a rosteren: az ötödik körös, meglepően jól játszó újonc, Malik Mustapha, valamint a másodéves Ji’Ayir Brown. Rajtuk kívül csak George Odumra számíthatnak – ezért aztán a gyakorlócsapatból fel is hozták az aktív keretbe a rutinos Tashaun Gipsont, aki eltiltása után nemrég tért vissza a csapathoz.

A rúgó, Jake Moody is hagyott ki meccseket (a visszatérése után meg könnyű mezőnygólokat), de ő elvileg már felépült. A punter, Mitch Wishnowsky viszont nemrég került IR-re, a helyére egy újabb ex-Packer, Pat O’Donnell érkezett. Egyébként a longsnapper, Taybor Pepper is eltöltött egy rövidebb időszakot Green Bayben. A visszahordásoknál Ronnie Bell és Jacob Cowing váltogatja egymást – de utóbbi agyrázkódás miatt most nem játszhat.

Ami döntő lehet

  • A kaliforniai védelem teljesen más Nick Bosával, mint nélküle: utóbbi esetben konkrétan a leggyengébbek passzsiettetésben. Mivel nem játszik, akkor Love-nak sokkal több ideje lehet passzolni, vagyis az elkapóknak is több idejük lesz megverni a védőjüket. És persze jó lenne, ha végre megszakadna az interception-sorozat.
  • Különösen érdemes a slot pozícióra figyelni, ahonnan a legtöbbször Jayden Reed indul, a múlt héten ugyanis a Seahawks elkapója, Jaxon Smith-Njigba összesen 10 (!!!) elkapást mutatott be itt. Sokszor egyébként Lenoir védekezik slot elkapók ellen – ő a 11. legtöbb elkapás utáni yardot engedte az egész ligában, márpedig Reednek ez az egyik erőssége.
  • Továbbra is szükség lesz Josh Jacobs jó játékára, és hogy megbízhatóan termelje a yardokat, amivel az órát is kontrollálhatja a csapat. Ehhez persze Fred Warnernek is lesz néhány szava…
  • Még egyszer ki kell emelni a hatékonyságot a red zone-ban. Hiába jut el oda a csapat, ha nem sikerült TD-ket szerezni, csak mezőnygólokat (vagy még azt se), az döntő fontosságú lehet – még akkor is, ha ezen a téren egyébként a 49ers se remekel.
  • Purdy az utóbbi időben a futásaival is egyre veszélyesebbé vált, és Allentől sem idegen, hogy meginduljon a labdával. Egészen a múlt hétig azt írhattuk volna, hogy a csapat sikeresen kordában tartotta a futó irányítókat, de pont Caleb Williams ellen ez nagyon nem sikerült. Purdy 37 úgynevezett scramble-je (vagyis nem tervezett futása) a második legtöbb a ligában, ráadásul kifejezetten jó abban, hogy a zsebből kimozogva meghosszabbítsa a játékokat. Allen ugyan kevésbé jó ebben, de látszik, hogy ez a playbook része a 49ersnél, tehát ügyelni kell erre is.
  • Christian McCaffrey-re, hiába nem 100%-os, nagyon kell figyelni, hiszen abszolút dual threat-játékosról van szó, aki futásokkal és elkapásokkal is könnyen hozhat 100 yardos meccset (ahogy egy csúcsformában lévő Deebo Samuel is). Mind a DL-től, mind a linebackerektől jó játékra lesz szükség – főleg azért, mert Purdy hiányában valószínűleg a futásokra akarnak majd építeni a vendégek. Ráadásul Purdy távolléte azt feltételezi, hogy főként futásokra fogja alapozni a támadó játékát a 49ers. Sajnos volt már rá példa ellenünk, amikor jóformán csak futásokkal meg tudtak verni.
  • Mérsékelni kell a hibák számát. 11 elrontott szerelés, mint a Bears ellen, most valószínűleg nem fog beleférni, és a büntetésekre is oda kell figyelni – szerencsére ez utóbbi szempontból Chicagóban már nem volt gond.
  • Fontosan lesznek a turnoverek is: mindkét csapat elég sok labdát szerez, amelyek el is dönthetik a meccset. Ráadásul a 49ers mérlege elég gyenge (1-3), amikor maximum egyszer szereznek labdát, vagy legalább kétszer eladják (ugyanúgy 1-3).
  • Christian Watson lassan az egyik legjobb mélységi elkapóvá fejlődik a ligában, ezt az előnyt nem lenne baj ezen a találkozón is kamatoztatni.
  • Szót kell, hogy ejtsünk a dropokról, ebben a szezonban már összesen 27 alkalommal ejtettek el labdát az elkapók, futók és tight endek. Ez nagyon sok, és ha komolyan gondoljuk a playoff-szereplést, akkor a továbbiakban ilyen mértékben megengedhetetlen. A hatékony támadójáték egyik feltétele, hogy a pontos átadásokat biztos kézzel be kell húzni. Ezekhez nincs szükség bravúrokra, mivel a játékosok legalapvetőbb feladata.

Érdekességek

  • Sokan tartják mumusnak a 49erst, és valóban igaz, hogy az utóbbi időben a playoffban nem megy ellenük. Az alapszakaszban viszont Matt LaFleur mérlege pozitív Kyle Shanahan ellen: 2-1. Az elmúlt öt alapszakaszmeccsből négyet a Packers nyert.
  • Az összmérleget tekintve az alapszakaszban 34-28-1-re vezet a Packers, a Lambeau-n 22 győzelemmel és 11 vereséggel.
  • A playoffot is nézve, a két csapat előző három meccse mind három pontos különbséggel dőlt el.
  • LaFleur és Shanahan régi barátok: 2008-09-ben Houstonban, 2010-13-ban Washingtonban és 2015-16-ban Atlantában is együtt dolgoztak.
  • A Packers támadókoordinátora, Adam Stenavich, 2017-18-ban a 49ers támadófaledzőjének asszisztense volt, védőkoordinátora, Jeff Hafley, pedig 2016-18-ban a San Francisco-i defensive backeket edzette. Az erőnléti edző Aaron Hill 2019 és ’23 között a 49ersnél töltötte be ugyanezt a pozíciót.
  • A 49ers LB-edzője, Johnny Holland hét szezont játszott Green Baynek, és a bekerült a csapat Hall of Fame-jébe is.
  • A két csapat eddig pontosan ugyanannyi pontot szerzett idén: 250-et.
  • Josh Myers és Nick Bosa az Ohio State-ről, Keisean Nixon és Deebo Samuel a South Carolina egyetemről ismerik egymást. Nixon és Deommodore Lenoir középiskolai csapattársak voltak, Romeo Doubs és Lenoir pedig egy gyerekeknek szóló tehetségfejlesztő programban találkoztak.

Kommentek